Çorba Çeşmesi
Çorba Çeşmesi

Sabah işe yetişmek için koştur koştur evden çıkıyorsunuz, kahvaltı da yapamadınız. 4 noktada bulunan çorba çeşmelerinden akan sıcacık çorba size ikramımız olsun, afiyet olsun.

Esenler Metro İstasyonu, Kazım Karabekir Mahallesi otoban kenarı, Birlik Mahallesi Uludağ Caddesi ve Turgut Reis Mahallesi Cengiz Topel Caddesi Turgut Reis Taksi Durağı yanında bulunan ve sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hayata geçirilen Esenler Çorba Çeşmeleri, her gün yüzlerce kişiye hizmet vermektedir. Çeşmelerin musluklarından hafta içi her sabah saat 06.00’dan itibaren o güne özel çorba ikram edilmektedir. Sabah erken saatlerde işe gitmek için yola koyulan vatandaşlar, çorba çeşmelerine uğrayıp sıcak çorbalarını yudumlayarak iş yerlerine keyifle gitmektedir.

 

Esenler’in Çeşmelerinden Çorba Akıyor

Çorba Çeşmeleri Projesi ile ilçemiz sınırlarında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulması ve halkımızın sabah işe giderken güne sıcak bir çorbayla başlaması hedefleniyor. İlk çorba çeşmesi projemizi 2011 yılında Esenler Metro çıkışına kurmuş ve Esenler halkına ulaşması sağlanmıştır. Esenler’de ikamet edip kahvaltısını yapmadan hafta içi her sabah işine giden ve çorba içmek isteyen herkes, çorba çeşmelerinin yolunu tutuyor. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile atalarımızdan gelen imaret geleneğini yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kent estetiğine uygun, kendi içinden mekanizmalı, Osmanlı mimarisine ve kültürüne göre tasarlanan çorba çeşmelerinden, dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Çorba Çeşmeleri Projemiz, belhaber.com internet sitesinin “Belediye Oscarları” adı altında düzenlediği yarışmada, 512 proje arasından sosyal sorumluluk alanında birincilik ödülünü kazandı. 

 

Sağlıklı ve Hijyenik

Çorba çeşmelerinden geleneklerimizde yer etmiş, herkesin severek tükettiği mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbası olmak üzere 4 çeşit çorba akıyor.  Çeşmelerin musluklarından akan çorbalarımız, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretiliyor, 80°C’de gıda güvenliğine uygun bir şekilde ve içilebilir ideal bir sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Çeşmelerimizin günlük olarak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmakta ve halk sağlığı ve hijyenine uygun olarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmasına özen gösteriliyor.

Galeri

Çorba Çeşmesi
Çorba Çeşmesi
Çorba Çeşmesi

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.