Bir Sürdürülebilir Şehir Örneği Malmö: Yeşil ve Mavi
Bir Sürdürülebilir Şehir Örneği Malmö: Yeşil ve Mavi

Malmö, İsveç'in kompakt ve yoğun bir şehridir. Her ne kadar yoğun bir şehir olsada Malmö'nün yerel yönetimi kentsel yeşil alana oldukça değer veriyor. Parklar, şehrin denize yakınlığı, yeşil çatılar, şehir meydanlarında çevre düzenlemesi ve ağaçlarla çevrili bisiklet ve yürüyüş yolları ile Malmö yaşayanları büyülemektedir.  Tüm bu konulara verdiği önemle de sürdürülebilir şehirler arasında oldukça önemli bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Yeşil çatılar
Yeşil çatılar, Malmö şehri genelinde birçok çatıda görülebilir. Çoğu zaman, yapraklarında yağmur suyunu emen ve sonuç olarak kentsel taşkınları yavaşlatan dayanıklı bir bitki olan sedum içerirler. Taşkın azaltma ve yağmur suyu filtrelemeye ek olarak yeşil çatılar yalıtım da sağlar. Göç eden kuş türleri için yaşam alanı oluştururken, kentsel biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunur ve hava kalitesini iyileştirirken, ısı dalgaları sırasında kentsel ısı adası etkisinin azaltılmasına bile yardımcı olabilirler. Çevresel hizmetlere ek olarak, yeşil çatılar kentsel peyzaja estetik bir destek de katmaktadır.

 

Yağmur suyu yönetimi
Açık yağmur suyu yönetimi, yağmur suyunun düştüğü yerlere filtreler konarak sağlanmaktadır. Yağmur suyunu yönetmek için yerel sistemler, şehrin su arıtma sistemi üzerindeki yükü azaltırken, şehirdeki yerleşim alanlarında nadiren bulunan doğal ve çevresel değerler yaratır. İklim değişikliği nedeniyle daha şiddetli yağmur fırtınaları oluşması beklendiği için bu tesislerin önemi giderek daha da artacaktır.

 

Organik bahçe
Şehir merkezinin yakınında, şimdi Malmö Müzesi'ne ev sahipliği yapan eski kalenin arkasında Kale Bahçesi yer almaktadır. Kale bahçesinde, Malmö sakinlerinin meyve ve sebzelerin yanı sıra bitki satın alabilecekleri çok çeşitli organik ürünler yetiştirilmektedir. Castle Garden ayrıca popüler bir organik kafeye de ev sahipliği yapıyor. Şehrin çeşitli yerlerinde, kendi ekinlerinizi yetiştirmenin ve hasat etmenin keyfini sosyal hizmetle karıştıran ve iklim değişikliğinin sonuçlarını azaltmaya yardımcı olan küçük kentsel topluluk bahçeleri kuruldu.

 

Yeşil alan faktörü
Batı Limanı'nda bir yeşil alan oluşumunun pilot uygulaması yapılmıştır ve bugün belediyenin Çevresel Yapı Yönetmeliğine dahil edilmiştir. Bir müteahhitin katı malzeme koymak istediği her yüzey için bunu yeşil olan başka bir şeyle telafi etmesi gerekmektedir. Bu, Malmö'de yeşil çatılar, duvarlar ve yemyeşil bahçelerle daha yeşil bir şehir yaratma amacında çok güçlü bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

 

1 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

1 Yorum

  • yorum
    N*********ş
    28.10.2022 20:33:54

    Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.