Can Dostlarımız
Can Dostlarımız

“Sevgimiz de Ortak Kentimiz de...”

 

          Çanakkale Belediyesi tarafından paylaşılan bu afiş son günlerde artan şiddet eylemlerini de hesaba kattığımızda oldukça önemli bir noktaya işaret ediyor: aynı yaşam alanını paylaştığımız hayvan dostlarımız için harekete geçmek. Bunun için basit ama etkili adımlar oldukça büyük etkiler yaratabilir. Kapınızın önüne, pencerelerinize mama ve su bırakarak atacağımız küçük bir adım birçok hayat kurtarabilir. Ayrıca soğuk kış günlerinin gelmesiyle dostlarımızın barınma sorunu çözüm olacak küçük evler hazırlamak atacağımız basit ama etkili adımlardan olacaktır. Hayvan dostlarımız için sorumluluk sadece vatandaşlar özelinde değil bu konuda yerel yönetimlere de büyük sorumluluk düşüyor.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Madde 4- Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamlarına ilişkin temel ilkeler j bendinde  “Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.” ifadesi yer almaktadır. Sokaklar hayvanların yaşam alanıdır. Yukarıda sloganından alıntı yaptığımız Çanakkale Belediyesi gibi sitemizden sizler için seçtiğimiz dört projeyi aşağıda inceleyebilirsiniz belediyelerin bu konuda aldığı sorumluluklar ve çok daha fazlasını web sitemizden inceleyebilirsiniz.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kemerburgaz Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi

 

 

          İstanbul büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak 2001 yılında inşa edilen bakımevi 2020 yılında yenilenerek hizmete sunuldu. 4 dönümden 16 dönüme çıkarılan alan üzerine 26 tekli, 6 çoklu kafes kapasiteli kedi barınağı; 50 kulübelik köpek barınak bölümü, 21 kulübelik köpek tedavi bölümü, 12 kedi kafesi, 9 köpek kafesi kapasiteli müşahede bölümü, 66 kişilik yemekhane, 90 kişilik eğitim salonu eklendi. Gelen ziyaretçilere eğitim verilmesi amacıyla tesis bünyesinde bir de konferans salonu bulunuyor. Ameliyat ve kısırlaştırma operasyonlarının yapılacağı bakımevinde dijital röntgen, köpek yıkama makinesi gibi teknolojik aletler de yer alıyor. 7/24 istanbulluların hizmetine sunulan tesiste 2020 yılında 148 bin 106 sokak hayvanının muayene ve tedavisi yapıldı. 

 

Sinop Belediyesi Kedi ve Köpek Evleri

 

 

          Sinop Belediyesi, sokak hayvanlarının barınabilecekleri kedi ve köpek evlerini şehrin bir çok bölgesine yerleştirdi. Sokak hayvanlarının kışı daha iyi şartlarda geçirebilmeleri için Sinop Belediyesi 10 adet kedi evi ile 10 tane köpek kulübesi yaptırarak kentin farklı noktalarına bıraktı.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi Kuş Evleri

 

 

          Konya Büyükşehir Belediyesi, kuşların korunmasını ve barınmasını sağlamak amacıyla şehir genelinde farklı noktalara 1.250 adet kuş evi monte etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da yaşayan bütün canlılara sahip çıktıklarını belirterek, Selçuklu ve Osmanlı’dan bugüne önemli bir yere sahip olan kuş evleri kültürünü Konya’da yaşattıklarını söyledi. Altay ayrıca Konya’nın sahipsiz hayvanlar için merhamet yuvası bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

 

Şişli Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Hizmetleri

 

 

          Şişli Belediyesi Rehabilitasyon hizmetleri; sokak hayvanlarının gerekli durumlarda hayvan haklarına uygun yöntemlerle sokaktan alınması, muayene, tedavi, müşahede, kısırlaştırma, aşılama, sahiplendirme ve yaşadığı alana geri bırakılması işlemlerini kapsıyor.


 

          Belediyeler yapmış olduğu bu güzel projeleri özel sektör işbirliği ile yapabilirken bazı firmalar belediyelerden bağımsız olarak da bu alanda çalışma yürütebiliyor. Bu alanda belediyelerden bağımsız olarak çalışan firmalardan birisi Giresun merkezli Yiğit İnşaat’tır. Yiğit İnşaat sadece Giresun değil tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde yürüttüğü bir proje ile sokakta yaşayan canların yeterli mamaya ulaşmasına olanak sağlıyor. Gönüllülerden oluşan organizasyonu ile belediyelerin belirlediği noktalara konulmak üzere mama evlerinin gönüllülere ulaşmasını sağladı. Sevgimizi ve kentlerimizi paylaştığımızı en içten şekilde gösterdiler.

 

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.