Dünyadan Örnekler - 2021 Dünya Belediye Başkanı Sürdürülebilirlik Ödülü Sahibi Ricardo Rio ve Braga Şehri
Dünyadan Örnekler - 2021 Dünya Belediye Başkanı Sürdürülebilirlik Ödülü Sahibi Ricardo Rio ve Braga Şehri

Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın "Dünya Belediye Başkanı Başkent" ödülünü aldığı organizasyonda, "2021 Dünya Belediye Başkanı Sürdürülebilirlik Ödülü" almıştır. Ricardo Rio , Kasım 1972 doğumlu, evli ve üç kız çocuk babasıdır. Braga'da doğdu ve Dublin Koleji'nde (ilkokul), “Andre Soares” Ortaokulunda ve “Carlos Amarante” ve “Alberto Sampaio” Liselerinde okudu. Porto İktisat Fakültesi'nde İktisat bölümünden mezun oldu ve burada İktisat Yüksek Lisansını da tamamladı. 2013 yılında ise Braga Belediye Başkanı oldu.

 

 

Gelişen ve Sürdürülebilir Şehir


Portekiz'in yakın zamanda yayınlanan son nüfus sayımına göre, Braga şehri mutlak rakamlarla ulusal düzeyde (yaklaşık 12.000 nüfuslu) en büyük nüfus artışını kaydetti ve bu dönemde önemli bir artış kaydeden birkaç büyük şehirden biriydi (6 ,%5, 2011'den 2021'e kadar).

Ülkede, kuzey bölgesinde ve Braga'nın da dahil olduğu İlk 10'daki en büyük şehirlerin çoğunda nüfusta genel bir azalma olduğu için bu rakamlar daha etkileyici hale geliyor.

Braga, çok dinamik bir üniversiteye ve 30 yaşın altındaki nüfusun büyük bir bölümüne (20.000 üniversite öğrencisi dahil yaklaşık %40'ı) sahip, genç ve canlı bir şehir olarak biliniyor. Bu, şehre 2012 yılında Avrupa Gençlik Başkenti, 2016 yılında İbero-Amerikan Gençlik Başkenti, 2018 yılında Avrupa Spor Şehri unvanlarının verilmesini sağladı. Ayrıca 2027 yılında Avrupa Kültür Başkenti olma başvurusunda önemli bir neden olarak karşımıza çıkmakta. .

Yine de, bu son büyümenin arkasındaki ana nedenler arandığında, şehrin birçok ulusal ve uluslararası sıralama tarafından kabul edilen yüksek yaşam kalitesini tanımak gerekiyor.

En son Avrupa Birliği Eurobarometresi'ne (2020) göre Braga, nüfusunun %97'si burada yaşamaktan mutlu olduklarını belirterek, Avrupa şehirleri arasında üçüncü sırada yer alırken, son yıllarda yaşam kalitesinin arttığını ve şehrin giderek daha iyi hale geldiğini göz önünde bulundurarak %50'den fazlası burada yaşıyor. özellikle genç aileleri, yaşlıları ve göçmenleri hoş karşıladığı düşünülür. Tek kelimeyle, herkes için iyi bir şehir.


Sürdürülebilir Kalkınma


Mutluluk ve yaşam kalitesi arasındaki bu bağlantı, kolayca sürdürülebilirliğe dayandırılabilir. Bir şehir, vatandaşlarına (hem şimdikilere hem de gelecek nesillere) yüksek yaşam kalitesi standartları sağladığı kadar sürdürülebilirdir, böylece onların mutlu olmalarını, umutlarını ve hayallerini gerçekleştirmelerini sağlar.

Bir insan yaşadığı yerde nasıl mutlu olabilir? Açıkça, geniş bir hizmet ve altyapı yelpazesine erişerek, iyi iş fırsatlarından ve kariyer fırsatlarından yararlanarak ve nispeten düşük bir yaşam maliyetinden yararlanarak.

Braga'da her şey var. Sağlıktan eğitime; eğlence ve spor tesislerinden kültürel mekanlara; doğal parklardan çok dinamik bir ticari yapıya kadar şehir, ülkedeki büyük ve orta ölçekli şehirlerin çoğuna kıyasla düşük maliyetli geniş yerleşim olanaklarıyla da tanınıyor.

Son yıllarda, ülkedeki ilk yerel tabanlı ekonomik kalkınma ajansının – InvestBraga – oluşturulması, ekonomik büyümeyi hızlandırdı, şehre yeni şirketler çekti ve daha önce kurulmuş olanların büyümesini destekledi.

2013'ten 2019'a kadar 9.000 iş yaratıldı. Şehir, Portekiz'in en büyük dördüncü ihracatçısı (2 milyar Euro'nun üzerinde ihracatla) ve şirketler, araştırma merkezleri ve üniversiteler arasında güçlü bir bağ ile Avrupa'nın en yenilikçi merkezlerinden biri oldu. Aynı dönemde turizm iki katından fazla arttı.

Yerel ekonomi de COVID pandemisi tarafından vurulmuş olsa da, esnek yapısı önümüzdeki aylarda hızlı bir geri dönüş yapabilme yeteneğinse sahiptir.


Bir Varlık Olarak Turizm

 

Turistler için bir 'tema parkı' yaratmak yerine, Braga, özgünlüğü nedeniyle ziyaretçileri cezbeder, tarihin ve gençliğin kendine özgü bir karışımının yanı sıra cazibe merkezlerinin her birinin dengeli bir gelişimini sunar. 2021 European Best Destination'ın ziyaretçileri, cazibe merkezlerinin her biri sakinlerin günlük yaşamının bir parçası olduğu için bir "yerel deneyim"in keyfini çıkarabilir.

Braga'nın gastronomi kalitesi, güzel manzaraları, Bom Jesus do Monte Dünya Mirası Tapınağı veya Braga'nın kültürel etkinliklerinin canlılığı, Braga halkının günlük rutinlerinin arka planını oluşturur.

Örneğin, şehir merkezinin hızlı yenilenmesi düşünüldüğünde, yeni yerleşim alanları, hizmetler ve ticari alanlar ile turistik tesisler arasında kolayca ince bir denge kurulabilir.

Braga, İtalya'nın Cenova şehri tarafından yönetilen URBACT ağı olan Turizm Dostu Şehirler içinde Sürdürülebilir turizm teması üzerinde çalışan sekiz Avrupa kentinden biridir. Bu, orta ölçekli şehirlerde turizmin nasıl sürdürülebilir hale getirilebileceğini keşfetmeye adanmış bir eylem planlama ağıdır. Yerel toplumun ihtiyaçları ile sürdürülebilir kentsel kalkınmanın teşviki arasında bir dengeyi koruyan entegre ve kapsayıcı stratejiler yoluyla farklı turizm türleri ve ilgili yönleriyle ilgilenen mahalleler ve alanlar üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için birlikte çalışma üzerine kurulmuştur.

Turizm Dostu Şehirler'in stratejisi, önümüzdeki yıllarda turist sayısında sürekli bir büyümenin şehir sakinlerinin yaşam kalitesini bozmamasını sağlamaya da katkıda bulunmak üzerinedir. Aynı zamanda, sadece mevsimsel bir aşırı talep değil, yıl boyunca düzenli bir turist akışı sağlayabilecek yeni çekicilik kaynakları yaratmaya çalışmaktadır.

Braga, 2017 yılında Medya Sanatlarında UNESCO Yaratıcı Şehir oldu. Yerel Pazarı (1950'lerden kalma bir bina) ve şehir Sergi Parkı'nı (seksenlerde inşa edilmiş) tamamen yenileyerek, bu mekanları uluslararası konserler, konferanslar ve sporlara ev sahipliği yapan modern bir mekana dönüştürdü.

Denize kıyısı olmamasına rağmen, Braga, yaz aylarında binlerce insanı kendine çeken çok çeşitli nehir plajlarına, ayrıca bir doğal yürüyüş parkurları ağına ve çok hoş yeşil parklara (Picoto, Camélias, Rodovia, Sete Fontes, Tibães, …) sahiptir.

Braga Gençlik Merkezi, InvestBraga'nın bir iş birimidir ve misyonu, yaygın eğitim, İnsan Hakları ve Yaratıcılık, Girişimcilik, Vatandaşlık ve gençlerin yararına ortak projelerin geliştirilmesini teşvik edebilen konaklama ve çalışma alanı sağlamaktır.

2019'un sonunda yeniden açılan bu alanın mimarisi, Braga Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve onu sadece gençlerin değil, aynı zamanda genel halkın da ilgisini çeken hizmetleri barındırabilecek hale getiren kentsel yeniden tasarımın sonucuydu. Merkez, entegre Gençlik Hostelini içerir ve aynı zamanda Portekiz Spor ve Gençlik Enstitüsü tarafından da kullanılır.

Yeniden atamanın ardından, Gençlik Merkezi artık gençler için Yaratıcılık, Girişimcilik, Vatandaşlık ve diğer ortak projelerin geliştirilmesini teşvik edebilir. Aynı zamanda, genç Portekizlilerin, özellikle dezavantajlı olanların Braga'nın kültürel mirasıyla temas halinde kalmalarını sağlayarak gençlerin hareketliliğini teşvik eder. Bu nedenle Gençlik Merkezi, gençlerle yapılan çalışmalarda önemli bir sosyal role sahiptir.


'Güvenlik Ağı' ve Kapsayıcı Şehir

 

Braga son yedi yılda 'Aileden sorumlu bir şehir' olarak kabul edildi. Okuldaki küçük çocuklar için kılavuzlar; düşük gelirli ailelere aşılar; yaşlılara ilaç alımında destek; karşılayamayan vatandaşlara tam ücretsiz diş bakımı; büyük aileler için su ücretlerinde indirimler ve indirimli vergi oranları; vb..

Braga Belediyesi, evsizlere barınma sağlamak için (birkaç ortaklık ve ilk konut inisiyatifi yoluyla) çeşitli programlar geliştirmekte ve çocuklar, yaşlılar ve engelli vatandaşlar için çalışan birçok sosyal kuruma doğrudan mali destek vermektedir.

Braga, Kültürlerarası şehirler ağının kurucularından biridir ve Yerel Göçmenler Entegrasyonu ve Kültürlerarasılık Konseyi'nin oluşturulması konusunda ulusal bir ödül aldı.

Human Power Hub, sosyal girişimcileri, yeni sosyal tepkilerin teşviki için finansman ve tavsiye sağlayan şirketler ve diğer etki oluşturucularla birleştiren bir Sosyal İnovasyon kuluçka merkezidir.

Son yıllarda Braga, Sosyal Mahallelerdeki hanelerin yenilenmesine birkaç milyon Euro yatırım yaptı ve etnik azınlıkların eğitim, çalışma ve kültüre erişimini desteklemek için özel programlar oluşturdu.


Braga, Yeşil Şehir


Ekonomik kalkınmayı sosyal kapsayıcılıkla ilişkilendirmek, politika eyleminin genetik bir işaretidir ve bu da belediye başkanının 2016'da OECD'nin Kapsayıcı Büyüme Şampiyonu Belediye Başkanları listesine eklenmesine neden oldu.

Ancak sürdürülebilirlik, finansal ve çevresel bir perspektiften kaynakların dengeli kullanımı olarak nesiller arası dayanışmayla da güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

'Yeşil bir şehir' için çalışmak, bölge sakinlerine daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar (yeşil alanlar sağlayarak, kirliliği ortadan kaldırarak veya atıklarla ilgilenerek) ve aynı zamanda gelecek nesillere daha iyi yaşam koşulları sağlar (biyoçeşitliliğin korunması, sürdürülebilir hareketliliğin teşvik edilmesi, üretim/depolama, enerjiyi verimli kullanmak, iklim değişikliğine uyum zorluklarıyla etkin bir şekilde başa çıkmak vb.).

Braga, diğer ulusal tanınmaların yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadele ve çevresel eylem izleme konusunda 2020'de A Derecesine ulaşan 88 şehirden biri oldu..

Braga, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH'ler) yerine getirilmesine ilişkin gönüllü değerlendirmeleri teşvik etme konusunda da Portekiz'de öncü bir şehirdir. Braga, Katolik Üniversitesi CESOP araştırma merkezi ile birlikte Belediye Sürdürülebilirlik Endeksi (Birleşmiş Milletler'in en iyi uygulamalarına göre yaklaşık iki yüz göstergeyi açıklayan) hakkında yıllık bir rapora sahiptir ve şehrin ilk Sürdürülebilirlik Raporu 2021'in başlarında yayınlandı.


Şehirler Sürdürülebilirliğe Yol Gösterir


Avrupa Bölgeler Komitesi'nin (CoR) bir üyesi olarak, BK'nın Temmuz Genel Kurulu'nda onaylanan "Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2030'a Kadar Gerçekleştirilmesi" için raportör olarak Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio aday gösterildi. 

Odak noktası Avrupa olmasına rağmen, raporun sonucunun Avrupa dışındaki bölgelere de yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Toplamda, Avrupa Birliği (AB) genelinde bir milyon yerel ve bölgesel lider var. 41 ulusal meclis odası, 74 bölgesel yasama meclisi ve 280 bölge bulunmaktadır. AB verilerine göre, yerel ve bölgesel makamlar tüm AB mevzuatının %70'ini uygulamaktadır. Kamu istihdamının 1/2'sini, kamu harcamalarının 1/3'ünü ve kamu yatırımlarının 2/3'ünü temsil etmektedirler.

Ayrıca bölgesel ve yerel liderler, ulaşım, enerji, iklim değişikliği ve dijitalleşme gibi alanlarda yerel sorunları Avrupa çözümleriyle çözebilmeleri için insanların en üst düzeyde güven sağlamaktadır.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için bölgelerin ve şehirlerin katılımı hala artmaktadır. Artan Gönüllü Yerel ve Bölgesel İnceleme sayısı, buzdağının sadece görünen kısmı. Örneğin, Bölgeler, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkılarında daha fazla bölge ve şehri desteklemek için OECD ile birlikte çalışmaktadır.


Bu nedenle Ricardo Rio tavsiyelerde bulunmakta:
1) SKH'ler, AB'nin kapsayıcı siyasi anlatısının özüne yeniden yerleştirilmelidir. AB eylemi, SDG'lere ilişkin yerel, bölgesel ve uluslararası düzeydeki eylemlerle daha uyumlu hale getirilmelidir. AB anlatısından kaybolmaları, uygulamalarını riske atıyor.

2) SDG 17'nin somutlaştırdığı ortaklık ruhuna uygun olarak, bu evrensel gündeme ulaşmak için hepimiz yakın işbirliği içinde çalışmalıyız. AB'deki birçok bölge ve şehir, dernekleri ve BK ile birlikte SKH'lere güçlü bir bağlılık paylaşmaktadır. Sivil toplum ve şirketlerle sahadaki çalışmaları tanınmalı ve bunlardan yararlanılmalıdır. Örneğin, OECD, SDG'lerin %65'inin gerçekleştirilmesi için yerel ve bölgesel yönetimlerin gerekli olduğunu tahmin ediyor. Sadece tüm bu aktörlerin ortak çabası, Gündem 2030'un başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır.

3) AB düzeyinde katılımcı yönetişim için bir aracın yeniden oluşturulması. SKH'lerin uygulanmasına ilişkin AB üst düzey çok paydaşlı platformu, paydaşların SKH'ler konusunda AK ile yapılandırılmış bir diyaloga doğrudan katılımını ve aktif katılımını kolaylaştırdı. Paydaşlar, Avrupa Komisyonu'na SKH'ler konusunda tavsiyelerde bulunabildiler. Bu, birçoğu arasında sinerji ve yakınsama yarattı.

4) Şeffaf ve iyi koordine edilmesi gereken yönetişim süreciyle bağlantılıdır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin tüm AB politikalarında tutarlı bir şekilde ana akımlaştırılmasını sağlamak için daha doğrudan bir koordinasyon ve verimli bir sorumluluk paylaşımının çok önemli olduğuna inanıyorum.

 


Ricardo Rio Kimdir?


Ricardo Rio, 2013 yılından bu yana Portekiz'in üçüncü büyük şehri olan Braga'nın Belediye Başkanıdır. Kamu görevine ilk olarak 2005 yılında Belediye Meclisi Üyesi ve Braga Belediyesi Şehir Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir. Ayrıca Braga Sosyal Demokrat Partisi Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti Ulusal Siyasi Komitesi üyesiydi. Halen Galiçya-Kuzey Portekiz Euroregion Başkanı ve Cavado Belediyelerarası Topluluğu Başkanıdır. Aynı zamanda Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Küresel Belediye Başkanları Parlamentosu Günlük Kurulu ve EUROCITIES Yürütme Komitesi Üyesidir.

Seçilmeden önce özel sektörde kariyeri vardı ve Portekiz Finansal Analistler Derneği Genel Sekreteri ve bir Sermaye Piyasası Enstitüsü olan Euronext Lizbon'da Direktörlük yaptı. Ayrıca önde gelen birçok Portekizli şirket ve kamu kurumunda iş ve yönetim danışmanlığı yaptı.

 

Bu yazıda Ricardo Rio'nun makalesinden yararlanılmıştır (http://www.worldmayor.com/contest-2021/essay-mayor-braga.html)

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.