Genç Dostu Şehirler
Genç Dostu Şehirler

Yerel yönetimler, seçildikten sonra göreve başladıkları alanda yaşayan her gruba hizmet etmek zorundadır. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamalı ve şehirle ilgili verdikleri önerileri dinlemelidirler.

Vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmek ancak onları dinlemekle mümkündür. 20. yüzyılın sonlarından itibaren dünyanın her yerinde yerel yönetimler katılımcı belediyecilik anlayışını benimsemeye başladı. Bu bağlamda belediyeler yerel halkın sözlerine daha fazla önem vermeye başladı ve sunulacak hizmeti vatandaşların istekleri doğrultusunda yürütmeye başladı.

Bilindiği üzere şehirler, pek çok farklı yaş grubundan insanın bir arada yaşadığı alanlardır. Yerel yönetimlerin şehri farklı yaş gruplarına uygun tasarlaması ve her bir grup için alan tanıması gerekir. Her yaş grubunun ihtiyaçları karşılanmalı ve önerileri dinlenmelidir.

Bu bağlamda yerel yönetimler genç dostu şehirler anlayışını benimsemeye başladı. Genç dostu şehirler, nüfusun büyük bir kısmını oluşturan genç bireylerin yönetimde söz hakkına sahip olmasının önünü açmaktadır. Gençler, yaşadıkları şehrin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan eşit bir biçimde yararlanabilmelidir.

Genç dostu şehirlerin amacı yerel yönetimlerin gençlerin ihtiyaç, talep ve önerileri doğrultusunda politikaların oluşturulmasını sağlamaktır. Genç bireylerin etkin katılımıyla şehirler genç dostu şehirlere dönüştürülebilir.

Genç dostu şehirlerde genç bireyler kendi potansiyellerini gerçekleştirebilirken karar alma ve uygulama sürecinde de söz hakkına sahiptirler. Şehir planlama sürecinde gençlerin ihtiyaçları ve istekleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Şehirler, genç iş gücü sayesinde gelişir ve kalkınır. Bu sebeple şehirler, genç bireylerin kişisel ve sosyal gelişimini destekleyici politikalarla yönetilmelidir. Bu gelişimin nasıl yürütülmesi gerektiği de gençlerle iletişime geçilerek öğrenilebilir.

Belediyeler Genç Dostu Kent Aday İyi Niyet Sözleşmesi’ne imzacı olarak genç dostu şehir olma yönünde adım atabilirler. Mersin, Tarsus, Bursa, Nilüfer ve Çankaya Belediyesi’nin de arasında olduğu pek çok belediye sözleşmeye imza atarak yönetimlerini genç dostu şehir olarak yürütmektedir.

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.