İzmir Tarımı
İzmir Tarımı

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Başka bir tarım mümkün” felsefesiyle hayata geçirilen tarımda İzmir Modeli veya başka bir ifadeyle İzmir Tarımı altı temel ayak üzerinde yükseliyor. Doğal kaynak kullanımını odağına alarak sulama miktarında ciddi tasarruf sağlaması İzmir Tarımını klasik tarımdan ayıran en önemli faktörler. Bu öncülleri sayesinde İzmir Tarımı kuraklıkla da mücadele ediyor ayrıca tohum aşamasından son tüketiciye ulaşana kadar üretimin tüm aşamalarını kapsıyor. Tüm bu yönleriyle de yoksulluğa da bir savaş açıyor.

 

2019 verilerine göre Türkiye'de suyun %77’si tarımsal sulama amacıyla kullanılıyor. İzmir Tarımı bilinçsiz su kullanımına dur diyerek yakın gelecekteki su tükenmesi tehlikesine karşı önlem alıyor.  Ekonomik değeri yüksek ve suyu az tüketen ürünleri destekleyerek tarımsal sulamada kullanılan suyu %50 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu mücadelesiyle hem klasik tarım yöntemlerinden ayrılıyor hem de şehri ve çiftçileri kuaraklık tehdidinden koruyor.

 

İzmir Tarım politikasının diğer önemli odağı yoksullukla mücadele. Üretimin her aşamasını planlayarak iş olanaklarını ön görüyor. Satış ve pazarlamayı da hesaba katıyorbu doğrultuda refahı arttırmayı hedefliyor.

İzmir Tarımı’nın Altı Ayağı

  1. Bölgeye özgü stratejik ürünler
  2. Tarımsal destekler
  3. 12 milyon 500 bin litre küçükbaş sütüne alım garantisi 
  4. Yurtiçi ve yurtdışına pazarlama
  5. Ar-Ge yatırımları ile hep daha iyisi için çalışma
  6. Yan ekonomiler yaratılması

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.