Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi
Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi

Alanya Belediyesi'nin Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi ile yaklaşık 114.500 metrekarelik bir alanı yenilemeyi planlamaktadır. Projenin amacı eski kent (kale), yeni kent ve sahil arasında kalan Alanya'ya merkezi sahile dönmüş bir kentsel odak kazandırmaktır. Projenin detayları şu şekildedir: 19.000 m2 büyüklüğündeki kent meydanı olacak, Alanya’ya yaklaşık 25.000 m2 büyüklüğündeki yeşil alan kazandırılacaktır. Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi’nin ana hedefi Alanya’nın tarihsel peyzajlarından ilham ve referans alan, kent sakinlerini etkin bir şekilde sahile ulaştırmayı ve sahil kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan bir açık alan örgüsü oluşturmaktır. Güçlü yaya örüntüsü kurgulanan projeyle sahilden uzakta gelişen Alanya'nın Akdeniz kıyısına ulaşması hedeflenmektedir.

Alanya Belediyesi, Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi ile Atatürk Bulvarı’nın Ahmet Tokuş Bulvarı’na dönüştüğü kavşaktan ve Çarşı Mahallesi’nden yayaları etkin bir şekilde toplayan ve sahile ulaştıran bu açık alan sistemi, aynı zamanda yayaların sahil boyunca hareket etmesini de teşvik etmekte ve onlara Akdeniz kıyısı boyunca farklı işlev ve donatı alternatifleri sunmaktadır.

Kent Meydanı'nın batısında yer alan Selçuklu Has Bahçesi, arkeolojik ve yazılı kaynaklar sayesinde bilgi edinilen Selçuklu Has Bahçe geleneğine atıfta bulunmaktadır. Has Bahçe'nin kuzeyinde yer alan Heykel ve Sanat Bahçesi'nde ise Alanya tarihinde önemli yere sahip olan kişilerin heykelleri sergilenecektir. Bütün bunlara ek olarak, projede Ressamlar Meydanı, çocuk oyun alanları, bisiklet yolları, büfe ve kafeler, su oyunlarının sergileneceği havuzlar, kum voleybolu ve triatlon gibi sportif aktivitelerin gerçekleştirilebileceği bir kumsal, su yüzeylerinin üstüne çıkmaya imkan sağlayan ahşap köprü ve platformlar, Kent Meydanı’nda konserler düzenlenmesine elveren bir sahne, meridyen hattını işaretleyen temsili bir meridyen çizgisi, güneş saati ve Piri Reis haritası, büfeler, kafeteryalar, tuvaletler, oturma ve dinlenme alanları, sahil kenarı merdivenli oturma terasları bulunmaktadır.

Galeri

Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi
Alanya Kent Meydanı ve Sahil Düzenlemesi

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.