Çocuk Sokağı
Çocuk Sokağı

Çocuk Sokağı aynı zamanda Sokak Oyunları Eğitim Merkezi olarak hizmet veriyor. Unutulmuş çocuk oyunlarımız, körebe, saklambaç, ip atlama, sek sek gibi oyunlar burada öğretmenler nezaretinde çocuklarımıza öğretiliyor. Çocuklarımız hareket ederek enerjilerini boşaltıyor ve deşarj oluyor. Yaz aylarında çocukların bu sokakta güvenli bir şekilde çikolata ve dondurma üretimi yapabilecekleri çikolata ve dondurma fabrikaları yer alıyor.

Çık Dışarıya Oynayalım

Menderes Mahallesi 330. Sokaktaki Çocuk Sokağı ile güvenli bir sokakta çocuklarımızın düşlerini gerçekleştirebileceği, hayata daha özgür ve kendine güvenen bireyler olarak yetişeceği bir ortam hazırladık.
Tıpkı 90’ların sokakta oynayan çocuklarının özgürce koşup oynadığı gibi.
Proje dâhilinde 330. Sokak trafiğe kapatıldı. Çocuklar sokaklarında gönüllerince koşup eğleniyor, misket,seksek ve evcilik oynuyor, sinema izliyor, kitap okuyor, dinlenebiliyor. Bu sayede evde bilgisayar başında içine kapanık, hareketsiz, iletişimsiz çocuklarımız, sokakta güven içinde oynayan ve sosyal iletişim yetileri gelişmiş çocuklar olarak yetişiyorlar.

%87,5 Evet Oyu Alan Proje

Çocuk Sokağı’nın Yapılmasına Sokak Sakinleri Karar Verdi…

Sokağın güvenliği iki görevli personel haricinde ve bir güvenlik kamera sistemi ile kontrol altında tutuluyor. Sokağın belirli yerlerinde bulunan kameralar sayesinde, ebeveynler çocuklarının takibini internet üzerinden kolaylıkla yapabiliyor. Yine bu kameralar sayesinde güvenlik birimleri daha etkin takip yapabiliyor. Sokakta kullanılan malzemeler çocukların sağlıklarına ve yaralanma risklerine karşı uygun şekilde dizayn edildi. Sokağın daimi üyeleri bulunuyor. Bu üyeler başvuru yapıp bizim verdiğimiz üye kartına sahip. Dolayısıyla yabancıların takibi de kolayca yapılabiliyor.

7/24 Güvenli

Alanın güvenliğini sağlamakla görevli iki güvenlik personeli bulunuyor.

Bir beden eğitimi öğretmeni ve bir de yardımcı eğitici olmak üzere 2 eğitmen gün boyu burada oyunların kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Oyunları bilmeyen çocuklara oyunun nasıl oynandığı uygulamalı olarak öğretiyor ve aynı zamanda arkadaşlık kurma konusunda çocuklar uzman gözetimi altında tutuluyor.

24 Saat Güvenli…

Emniyet tarafından da 24 saat gözetim altında tutulan bu sokakta çocuklar oynarken aileler, internet üzerinden çocuklarını takip edebiliyor ve herhangi olumsuz bir durum karşısında gelip müdahale edebiliyor ya da çağrı merkezimizden gerekli hizmeti talep edebiliyorlar.

Hem Güvenli Hem Eğlenceli

Sokakta Çocuklarımız İçin Erken Trafik Eğitim Yeri Olacak.

Sokağın bazı kısımları, çizgilerle oynanan sek sek, köşe kapmaca gibi oyunlar için uygun hale getirildi. Sokağın uygun kısımlarına spor oyunlarının yapılabildiği alanlar oluşturuldu. Sokağın kaldırımlarına çiçek ve ağaçlarla yeşillendirme çalışmaları yapıldı. Bu alanlarda çocukların doğayla bütünleşmesi sağlanarak üzerlerindeki negatif enerjiyi atabilecekleri bir ortam sağlandı. Çocukların toprakla oynayabilecekleri, ayaklarını çime ve toprağa basabilecekleri alanlar oluşturuldu. Sokağın birçok bölgesine dinlenmek için oturulabilecek yerler temin edildi. Bisiklet kullananlar için ayrı bir parkur yapıldı ve bu parkur aynı zamanda çocuklarımızın trafik kurallarını erkenden öğrenebileceği eğitim yeri oldu.

Güvenli Oyun Ortamı

Sokakta oynayan engelli çocuklarımızın da evlerine giriş ve çıkışlarda zorluk yaşamasınlar diye belediyemizin görevlilerinin ilgileneceği bu sokağa, Esenler’de yaşayan her çocuk gönlünce oyun oynayabiliyor. Çocuklar için oyun sadece eğlence değildir, hem bedenen hem de ruhen huzur bulurlar. Akran aktarımı sayesinde görerek ve yaşayarak öğrenirler. Estetik ışıklandırma sistemi ve yeşillendirme çalışmasıyla Esenler akıllı bir çocuk caddesine ve yemyeşil bir çehreye kavuşurken ilçemiz de yeni bir vizyon kazandı.

 

 

Galeri

Çocuk Sokağı
Çocuk Sokağı
Çocuk Sokağı

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.