Dijital Kütüphane
Dijital Kütüphane

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİ ÖDÜLÜ

Esenler Merkez Camii’nin karşısında bulunan ve arkeolojik kazı çalışmalarının ardından restore edilen Kilise kalıntısı metruk bir yapıyı, Gençlik Merkezi ve Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olarak Esenler halkının hizmetine sunduk. Dijital Kütüphane Projemiz, San Francisco merkezli ABD’nin önde gelen bilgisayar yazılım firması tarafından “Go Green Innovation Award” yani “Çevre Dostu Teknoloji Ödülü”nü kazandı.

 

Yeniliklerin İlçesi Esenler

BİNLERCE KİTAP KÜÇÜK BİR BİLGİSAYARA GİRDİ.

Bundan yaklaşık 5 bin yıl önce Çinli filozof Tien-Lcheu’un mürekkebi icat etmesinden itibaren bilgi, işlenmiş deriden yapılmış parşömen kâğıdından ve papirüs adlı bitkiden üretilen kâğıttan yayılarak günümüze kadar ulaştır, ta ki 1998’de elektronik mürekkep bulunana kadar… O zaman yazı dünyasındaki bütün hesaplar altüst oldu. Artık ne mürekkebe ne de kâğıda gerek kalmadı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konu çok tartışıldı. “Kitaba dokunmalı” ve “Kitap kokusunun yerini hiçbir şey alamaz” denildi. Bu tartışmaların haklılık payı vardır elbet, ama dijital mürekkep sağladığı inanılmaz avantajlar ile geleceğe dair büyük umutlar sunmakta ve bilgi toplumu olmanın olmazsa olmazı haline gelmektedir. Tüm bu tartışmalar sürerken Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olan “Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi” Esenler’de açıldı. Böylece binlerce kitap küçük bir bilgisayara girdi.

 

Bilgi Çağında Bilgi Toplumu Oluşturmak

7’DEN 70’E HERKESİ OKUR-YAZAR HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ.

Esenlerin göz bebeği olan Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi ile okumayı ve araştırmayı seven tüm vatandaşlarımızı e-kitapla buluşturarak, kirli olmayan temiz bilgiye rahat bir ulaşım ile araştırma yöntem ve tekniklerini etkili bir biçimde kullanarak, 7’den 70’e herkesi okur-yazar haline getirmeyi hedefliyoruz. Esenler Belediyesi olarak, Dijital Kütüphane Projemiz ile bilgi çağında, bilgi toplumunda internet okur yazarlığının davranış ve tutumlarını öğrencilerden başlayarak tüm Esenler halkına ulaştırıyoruz.

 

Tarihi Bir Kalıntı Bu Kadar Güzel Değerlendirilebilirdi!

ARANAN HEDEF BİLGİYE, KOLAYCA ULAŞABİLMEYİ SAĞLIYORUZ.

Dijital Kütüphanemizi; arkeolojik kazı çalışmalarının ardından, sadece kalıntıları bulunan tarihi bir binayı restore ederek, 2 katlı toplam 475 metrekare alanda hizmet verecek şekilde kurduk. Kütüphanemiz, aynı anda onlarca kişinin yararlanabileceği dijital ortamda hizmet sunuyor. Proje ile Dörtyol Meydanı’ndaki Dijital Kütüphane binasının haricinde; Esenler Belediyesi Merkez Binası, Esenler Belediyesi Halk Kütüphanesi; Çiftehavuzlar, Havaalanı, Tuna, Fatih Mahallesi ve Bilgi Evlerinden de Dijital Kütüphane’ye erişim sağlanarak, Esenler halkının ulaşım zorluğu çekmeden, en hızlı şekilde, aranan ve istenen bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlıyoruz.

 

Dünyanın Bilgisine Bir Tıkla Ulaşın

HALKIN HER KESİMİNDEN GENİŞ BİR KİTLEYE ULAŞIYOR.

MEB Müfredatına uygun e-kitaplar başta üniversite kütüphaneleri olmak üzere, halk kütüphaneleri ve okul kütüphanelerini kapsayan geniş bir içeriğe sahip. 5500 Türkçe e-kitapla başlayan kitap koleksiyonuna her geçen gün yenileri eklenerek kütüphanemiz zenginleşiyor. Esenler Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nin kullanıcı profili, ilköğretim öğrencisinden akademisyenlere, makine mühendislerinden hemşirelere kadar halkın her kesiminden geniş bir kitleye hitap ediyor.

 

Herkes İçin Kütüphane

KÜTÜPHANEDE VERİ TABANINA ULAŞIM ÇOK KOLAY!

Dijital Kütüphanemizde, 1. katta 10 (üçü engelliler için), 2. katta 20 olmak üzere toplam 30 bilgisayar halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Kütüphanede bir kitaba aynı anda otuz kullanıcının hepsi birden erişim sağlayabiliyor; böylece kullanıcılara eşit haklar sunuluyor. Kütüphane veri tabanına ulaşımın kolay olması halkımızı kullanım için teşvik ediyor. Basit arama, akıllı arama ve detaylı aramalarla, menüdeki kategorilerden istenen bilgiye kolayca erişilebiliyor. Böylece bilgisayarı hiç kullanmayan birisi bile en azından e-kitap okuyabilme olanağına sahip oluyor.

 

İlk Türkçe E-kitap Veri Tabanı

TÜRKÇE İÇERİKLİ E-KİTAP VERİ TABANINA SAHİP TÜRKİYE’NİN İLK ONLİNE KÜTÜPHANESİ’DİR.

Hiperkitap; akademisyenler, bilim adamları, öğrenciler ve hiperkitaba ilgi duyan geniş bir yelpazeye hitap eder. Bilgiye kolay ve hızlı erişimi sağlamak amacıyla, Hiperlink tarafından geliştirilmiş olan Türkçe içerikli elektronik kitap ve veri tabanına sahip Türkiye’nin ilk Online Kütüphanesi’dir.

 

Türkiye’nin İlk Online Kütüphanesi - Avantajları

KÜTÜPHANEDE VERİ TABANINA ULAŞIM ÇOK KOLAY.

  1. Bu proje binlerce Türkçe e-kitap’tan oluşmaktadır.
  2. Kütüphane kullanıcıları binlerce kitaba bu dijital kütüphane ile günün 24 saati erişilebiliyor.
  3. E-kütüphanede; ansiklopediler, sözlükler, imla kılavuzu, atlaslar, biyografiler, 100 temel eser; fen bilimleri, sosyal bilimler, tarih, coğrafya alanında farklı kitaplar; yerli, yabancı klasik öykü ve romanlar yer almaktadır.
  4. E-kütüphane sayesinde zaman, mekân ve uzaklık kavramı ortadan kalkmaktadır.
  5. E-kütüphanede kitaplar kaybolmaz, tozlanmaz ve çalınmaz.
  6. E-kütüphanede herhangi bir kitaba eş zamanlı sınırsız sayıda kişi erişebilir.
  7. E-kütüphane bilgiye erişimde her kütüphane kullanıcısına eşit hak sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar arasındaki dijital uçurum ortadan kalkmaktadır.

Galeri

Dijital Kütüphane
Dijital Kütüphane
Dijital Kütüphane
Dijital Kütüphane

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.