EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)
EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)

Hayırseverler tarafından yapılan yardımların, Esenler’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi’ni yani EDİM Projesi’ni hayata geçirdik. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişileri ve aileleri belirleyerek, EDİM Kart adını verdiğimiz kredi kartına benzer yardım kartları geliştirdik.

Esenler’de İhtiyaç Sahiplerinin Yüzü “EDİM” ile Gülüyor!

Hayırseverler tarafından yapılan yardımların, Esenler’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla kısa adı EDİM olan Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi’ni hayata geçirdik. Gerçek ihtiyaç sahibi kişi ve aileleri belirleyerek, EDİM Kart adını verdiğimiz kredi kartına benzer yardım kartları geliştirdik. Ailelerin ihtiyaç durumu ve çocuk sayısına göre bu kartlara aylık kredi yüklemesi yaptık. Eskiden kapı kapı dolaşılarak poşetlerle yapılan erzak dağıtımına son verdik.

Böylece hem yardım alan kimseler başkaları tarafından görülmemekte hem de kendisi veya ailesi için ihtiyaç duyulan malzemeyi seçerek yardımların daha etkin bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Yardıma muhtaç vatandaşların, sosyal belediyeciliğin nimetlerinden yararlanarak EDİM Kart ile alışveriş yapmalarına olanak sağladık. “İyilik Kapısı EDİM Hayır Market Projesi”, Türkiye genelinde yapılan Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda Büyükşehir İlçe Belediyelerin projeleri arasından sıyrılarak birinci olmuş bir sosyal yardımlaşma projesidir.

 

EDİM Hayır Market

BU MARKETTEN SADECE ESENLER’DEKİ İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER YARARLANABİLİYOR.

EDİM’e bağış yoluyla ulaşan ürünler, EDİM Hayır Market’e teslim ediliyor. “Hayır çarşısı” niteliğindeki bu marketten sadece Esenler’deki ihtiyaç sahibi aileler yararlanabiliyor. EDİM, sosyal belediyeciliğin en çağdaş uygulamalarından birisi oldu. Çağdaş bir ortamda, dijital bir kartla ihtiyaç sahibi ailelere alışveriş yapma özgürlüğü getiren EDİM projesi ile Esenler’de açlık sınırının altında yaşam koşullarına sahip yoksul vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık ve kırtasiye malzemesi yardımı yapıyoruz. Hayırseverler ve yardım alan aileler başta olmak üzere sistemdeki her şey kayıt altına alınıyor. Hayırsever vatandaşlar, istemeleri durumunda bağışladığı malzemenin, hangi tarihte, kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini görebiliyor. Proje kapsamında vatandaşımız sahip oldukları EDİM kartlarıyla 600 metrekarelik Hayır Market’te alışverişini gerçekleştirebiliyor. Öte yandan proje için belediyenin bütçesinden herhangi bir ödeme çıkmıyor ve organizasyon hayırsever iş adamları tarafından yürütülüyor.

 

EDİM Kart

BÜYÜKŞEHİR İLÇE BELEDİYELERİ ARASINDAN SIYRILARAK BİRİNCİ OLDUK.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlamak amacı ile kendilerine kredi kartına benzer şekilde tasarladığımız EDİM Kart veriliyor. Ailenin ihtiyaç durumu, belirlenmiş kriterlere göre çeşitli oranlarda tespit ediliyor ve her ay EDİM Para-Puan yükleniyor. Paranın hiçbir şekilde geçmediği markette malzemelerin değeri de para ile hesaplanmıyor. Puanlanarak raflara yerleştirilen malzemeler alındığında karttaki puandan kesiliyor. Bu projenin en önemli yararı ise, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nohut, bulgur vb. erzak vermek yerine, EDİM Hayır Market’e gelerek, ihtiyaç duydukları alış-verişi EDİM Kartlarına yüklenen para- puanlar sayesinde alabilmeleridir.

 

Yardımlaşmanın En Güzel Örneği

İNANIYORUZ Kİ HER VATANDAŞIMIZIN YAPACAĞI BİR KATKISI, BİR DESTEĞİ VARDIR.

Amacımız, öncelikle ilçemizde hayat kalitesinin her anlamda yükselmesine yardımcı olmaktır. EDİM’e yapılan her türlü yardımı, esas sahiplerine ulaştırılacak emanetler olarak görüyoruz. EDİM’le sosyal yardıma yeni bir boyut, yeni bir vizyon getiriyoruz. Artık, Esenler’de poşetle erzak dağıtımı sona eriyor. Projemizin en önemli amacı, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın onur ve gururunu korumaktır. Onur ve vakarından dolayı ihtiyacı olduğunu gizleyenler için Osmanlı’nın oluşturduğu sadaka taşları gibi, EDİM bünyesinde kurduğumuz Hayır Market ile gerçekleştirilecek bu yardımlaşma sürecinde; alanı utanmaktan, vereni de gurur ve riyadan koruyacağız. Hayırseverlerimizle birlikte kurduğumuz EDİM’i, yine birlikte büyüteceğiz. Kapımızı herkese sonuna kadar açtık. İnanıyoruz ki her vatandaşımızın yapacağı bir katkısı, bir desteği vardır. Bu katkıların başında sizlerin gönül desteği gelmektedir. Yaptığınız her katkı, ihtiyaç sahiplerine moral–motivasyon verecek ve onların yüzünün gülmesine vesile olacaktır.

 

Hayırda Türkiye Birincisiyiz...

YARDIMA MUHTAÇ OLAN AİLELER OLUP OLMADIĞINA ÖZEN GÖSTERİLMİŞTİR.

Belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel tarafından ilçemizde 3000 muhtaç aile tespit edilmiştir. Bu tespit edilen ailelerin, Esenler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İ.B.B. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nün kayıtlarından da sorgulanarak gerçekten yardıma muhtaç aileler olup olmadığı özen gösterilerek doğrulanmıştır. İhtiyaç sahibi ailelerin ekonomik durumları 6’şar aylık periyotlarla tekrar kontrol edilmiş ve ekonomik durumlarının değişip değişmediği doğrulanmıştır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için hazırlanan dosyalar Belediye Encümeni’ne sevk edilmekte ve buradan çıkan kararla EDİM Kart verilmektedir.

 

Amacımız

EDİM Hayır Marketi’ne gelen aileler büyük bir malzeme almak istediği zaman kartındaki puanları biriktirerek diğer ürünlerden de rahatça alabilmenin kolaylığını yaşıyor. Bu sayede ihtiyaç sahipleri hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de kredi kartı kullanmanın kolaylığını ve rahatlığını yaşıyor. Amacımız;

  • Gerçek ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden istediği yardımı, isteği zamanda yapmaktır.
  • Bağışçıdan başlayarak yardım alanlara kadar, ürünlerin tüm serüvenini kayıt altına alınmaktadır.
  • Bir bağışçı herhangi bir tarihte bağışladığı malzemelerden herhangi birinin nerede, kime, ne zaman, kim tarafından teslim edildiğini öğrenebilmektedir.

Galeri

EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)
EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.