Eski Sıhhi Banyo, Türk Hamamı Olarak Düzenleniyor
Eski Sıhhi Banyo, Türk Hamamı Olarak Düzenleniyor

Ülkemizde oldukça köklü bir hamam kültürü vardır. Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi, İstanbul’da da, tarihi-kültürel dokuları yansıtan hamamlar, yerli ve yabancı ziyaretçiler için oldukça popüler mekânlardır.

Tarihi hamamlarımızın dışında, günümüzün modern tasarımlara sahip Türk hamamları da bu kültürün devam edilmesine yardımcı olmaktadır. Türk hamamları, 15 inci yüzyılın ikinci bölümünde Türk banyo geleneğinin, Anadolu’nun hamam kültürüyle kaynaşmasından meydana gelen yapılardır.

O dönemden bu yana ülkenin her köşesinde kurulan hamamlarla 17inci yüzyılda, yalnızca İstanbul sınırları içersinde, on beş bine yakın hamam bulunmaktadır. Bu yıllarda insanlar, çeşitli zamanlarda, değişik nedenlerle hamama giderlerdi. Toplum hayatının önemli dönemeçlerinde, kına gecesi, asker uğurlaması gibi geleneklere de ev sahipliği yapan hamamlar günümüzde hızla azalmaktadır.

Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün arkasında yer alan ve geçmiş yıllarda sıhhi banyo olarak hizmet veren alana Türk Hamamı yapılıyor. Geçmişte sıhhi banyo olarak, Büyükadalıların ihtiyaçlarını giderdiği bu yapının projesine uygun olarak restore edilmesini amaçlayan Adalar Belediyesi, çalışmalarını Kasım ayında başlattı.

Adaların tarihi- kültürel dokusunu yaşatmayı ve geçmiş mirasımızı geleceğe taşımayı ilke edinen belediyemiz, hamam restorasyonunu büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Kültürümüzün değerli bir parçası olan Türk Hamamı keyfini Adalıların da yaşayabilmesi için encümen kararıyla başlatılan çalışmalarda alt yapı tamamlanmak üzeredir. Önümüzdeki aylarda bitirilmesi planlanan Türk Hamamı’yla Adalarımıza, Adalar’ın kültürel, tarihi dokusuna uygun bir mekân daha kazandırılacaktır.

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.