Fuar İzmir
Fuar İzmir

Türkiye'nin en büyük fuar kompleksi açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı yer aldığı açılış töreniyle, kente kazandırılan Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli fuar merkezi “FUAR İZMİR”, MARBLE-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’yla birlikte kapılarını tüm dünyaya açtı. 

Otel ve kongre merkezi de içinde

Halen Kültür 23 bin 500 metrekare olan Kültürpark'taki fuar hollerini yeni merkezde 5 katına çıkıyor.  

İzmir, yeni fuar alanı ile fuarcılığını daha üst düzeye çıkararak dünyada tanınmış partner fuarcılık şirketleriyle birlikte çalışılacak.

Yeni Fuar Kompleksi, İzmir’i fuarlar ve kongreler kenti olma hedefine de büyük ölçüde ulaştırmış olacak.  

240 bin metrekarelik alanda 7 blok halinde inşa edilen yeni fuar alanı, havaalanına 10 dakikada, kent merkezine ise 15 dakika uzaklıkta...
  

Fuar İzmir’in en dikkat çekici bölümlerinden biri olan ve tüm sergi hollerini kucaklayan Fuar Sokağı, mermer kaplamalarıyla ayrı bir önem taşıyor. Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMER) ile yapılan ve Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan protokol doğrultusunda, kompleksin bu bölümü “Türkiye’nin renklerini” yansıtan, ülkenin en değerli mermerleri ile kaplandı.

 

Burdur, Isparta, Antalya, Bursa, Denizli ve Afyon Bej; Diyarbakır ve Adıyaman emprador; Elazığ siyah inci ve Elazığ Vişne olmak üzere Türkiye’nin mermer mozaiğiyle kaplanan fuar sokağı, tüm bloklara ve açık sergi alanına ulaşılabilmesini sağlayan ana arter şeklinde tasarlandı. Toplam dört kademeden oluşan sokağın kademelerin arasında 5 metrelik kot farkı bulunuyor ve her kademe birbirine yürüyen merdiven-asansör ve normal iniş çıkış merdivenleri ile bağlanıyor. İlk kademeden A blok sergi holüne, İkinci kademeden B blok sergi holüne, üçüncü kademeden C blok sergi holüne, F blok ve açık sergi alanına geçiş sağlanıyor. Ayrıca her kademeden D bloktaki restoran ve kafeterya ile alt katlardaki otoparka geçiş holü, iniş çıkış merdiveni ve asansörler bulunuyor.

 

Fuar sokağında ayrıca kafeteryalar seminer salonları, fuar giriş ve danışma bankoları, görüşme odaları, vestiyer-emanet, eczane, sigorta odası vb. sosyal birimler yer alıyor. Toplam 14 bin 200 metrekare alan ve 360 metre uzunluğa sahip olan fuar sokağı; uzay çatı konstrüksiyon taşıyıcı üzeri alüminyum kenetli çatı kaplaması ve cam kaplama ışıklıklardan oluşuyor. Yerler Bergama granit kaplama, duvarların tamamı ise yöresel mermerlerle kaplı.
 

Rakamlarla 'Fuar İzmir'

337 bin metrekarelik arazi ve 240 bin metrekarelik inşaat alanı ile toplam 50 futbol sahası büyüklüğündeki Fuar İzmir, 7 bloktan oluşuyor. Tesis, 2500 araçlık kapalı otoparkı, ofisleri, restoranları, meydan ve amfi tiyatrosu ile sadece fuar zamanlarında değil haftanın her günü faaliyet gösterecek bir yaşam ve etkinlik alanı olarak tasarlandı. 14 katlı seyir kulesi, katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunuyor. Amfi tiyatro şeklinde hazırlanan meydan, fuarlar süresince çekim merkezi haline gelecek. Daha sonra doğabilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 46 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Bunun haricinde ayrıca, 40 bin metrekarelik ayrı bir alan da otel ve kongre merkezi yapılması için ayrıldı. 93 bin metrekarelik kapalı otopark alanı ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulacak. Fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik Fuar Sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alıyor. 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunuyor. Bu büyüklükteki bir inşaat alanı ile İzmir’de tek başına yapılan en büyük proje olan Fuar İzmir, aynı zamanda Türkiye'nin en nitelikli fuar kompleksi olma özelliğini taşıyor. Fuarlar kademeli olarak Gaziemir'deki alana taşınacak. 

 

Tüketiciye yönelik halka yönelik kitap mücevher, hediyelik eşya, İzmir Enternasyonal Fuarı gibi fuarlar bir müddet Kültürpark'ta yapılacak. İhtisas fuarları ise yeni fuar alanında yapılacak. 

 

Fuar merkezinin inşaat alanı 240 bin metrekare. Bu büyüklükteki bir inşaat alanı ile İzmir’de tek başına yapılan en büyük proje. 20 bin 500 metrekarelik Fuar Meydanı ve 12 bin metrekarelik Fuar Platosu da proje çerçevesinde hayata geçiyor. 

Yapımı devam eden Proje 7 bloktan oluşuyor. 

A Blok:  3 kat.   600’ar araç kapasiteli 2 otopark. 23 bin metrekarelik sergi holü. 

B Blok: 3 kat. 26 bin 600 metrekarelik sergi holü. 

C Blok:  Tek katlı. 15 bin 650 metrekarelik sergi holü. 

D Blok:  8 kat. 6 tane 145’er araç kapasiteli otopark. Restoran, seminer salonu. 

E Blok: Fuar Sokağı. 4 kat. 3 tane 125’er adet kapasiteli otopark. Fuar sokağı, 2 adet seminer salonu.  

F Blok:  3 kat. 11 bin 500 metrekarelik sergi holü.

G Blok:  Seyir kulesi 14 kat. 

Galeri

 Fuar İzmir
Fuar İzmir

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.