Karikatür Evi
Karikatür Evi

1906 yılında inşa edilmiş, bugüne değin konut olarak kullanılan, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilerek 30 Eylül 2016’da açılışı gerçekleştirilen Karikatür Evi; bir kültür ve sanat kenti olan Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesini, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmayı, aynı zamanda karikatür sanatını geleceğe aktaracak eğitim odağını yaratmayı hedeflemektedir.

Karikatür Evi; eleştirel akıl ve mizah kültürünün gelişmesi, tarih boyunca karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için panel, konferans ve sergilerle yurttaşlara ulaşmaktadır.

Arşiv/kütüphane bölümü henüz yapım aşamasındadır. Başta Türkiye karikatürü olmak üzere, karikatür belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak. Türkiye karikatürünün tarihsel gelişiminin arşivi, bu gelişim içinde üretilen ürünlerin envanterini gelecek kuşaklara aktarmak üzere, Evi’n belleğinde olacak. Gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle özel bir dil oluşturan karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak.

Karikatür odaklı araştırma, kaynak veri anlamında bir başvuru adresi olacaktır.

Galeri

Karikatür Evi
Karikatür Evi

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.