Uluslararası Barış Ekmeği Festivali
Uluslararası Barış Ekmeği Festivali

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında her yıl, Esenler Belediyesi “Uluslararası Barış Ekmeği Festivali” düzenliyor. Bu etkinlik çerçevesinde dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen dünya çocukları ile "Barış Ekmeği" pişiriyoruz.

Esenler’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri, festivali tanıtan sinevizyon gösterimiyle başlıyor. Barış mesajlarının verildiği konuşmaların ardından protokol üyeleri çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırlayıp pişiriyor. Çocuklar, pişen ekmeği, yazmış oldukları mektuplar eşliğinde dünya liderlerine gönderiyor. Ülkelerinin geleneksel şarkı ve danslarını sunan yüzlerce çocuk ‘Barış Şarkısı’nı Türkçe söylüyor. Ayrıca festival alanında, çocukların hayallerindeki barışı boyadıkları resimler de sergileniyor.

 

Dünden Bugüne Barış Ekmeği

2010 yılında pişti ilk Barış Ekmeği. “SAVAŞIN ÇOCUKLARI İLE BARIŞ EKMEĞİ”nde, savaş ve açlığın hüküm sürdüğü Afganistan, Irak, Çeçenistan, Filistin, Bosna, Kosova, Makedonya, Doğu Türkistan, Gürcistan, Somali ve Sudan’dan gelen çocuklar, Esenler’deki kardeşleri ile birlikte, ülkelerinden getirdiği unlarla yaptı ekmeklerini. Bir mektup eşliğinde, başta Türkiye olmak üzere ABD ve Rusya gibi birçok ülke liderine gönderdiler.

İkincisinde Türki Cumhuriyetler’den gelen 120 kardeşimiz, “BİZİM ELLER BARIŞ EKMEĞİ FESTİVALİ” adıyla pişirdi ekmeklerini.

2012’de Afrikalı çocuklarla “HAMURUMUZDA BARIŞ VE KARDEŞLİK VAR” dedik ve ülkelerinden getirdikleri unlarla yaptıkları ekmekleri, dünya liderlerine gönderdik.

2013’te pişirdiğimiz “ARAP BAHARI’NIN ÇOCUKLARIYLA BARIŞ EKMEĞİ” dördüncü festivalimizdi. Misafirlerimiz ise, Ortadoğu’dan gelen kardeşlerimizdi.

2014 yılında “ASYA’NIN ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE 5. BARIŞ EKMEĞİ FESTİVALİ”mizde Azerbaycan, Gürcistan, Afganistan, Kırgızistan, Tayland, Pakistan, Moğolistan, Açe ve Filistin’den 100 çocukla Barış Ekmeği’ni pişirdik.

2015 yılında, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde “TARİHLERİ ORTAK DÜNYA ÇOCUKLARI ESENLER’DE BULUŞUYOR” dedik; Lübnan, Bosna, Arnavutluk, Bulgaristan, Filistin, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Suriye, Ürdün, Romanya, Libya’dan gelen değerli minik misafirlerimizle barışa bir dilim daha katkı sağladık.

2016 yılında, 7.sini düzenlediğimiz festivalimizde “İPEK YOLU ÜLKELERİNİN ÇOCUKLARIYLA BARIŞ EKMEĞİ’Nİ ESENLER’DE PİŞİRİYORUZ” diyerek İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerin çocuklarıyla birlikte pişirdik ekmeğimizi.

2017 yılında “BARIŞ İÇİN DİRENEN ÜLKELERİN ÇOCUKLARI ESENLER’DE” temasıyla, Afganistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Kolombiya, Kosova, Sudan, Suriye, Şili ve Tunus’dan gelen çocuklarla pişirdik mayasında barış olan ekmeğimizi.

2018’de “DÜNYANIN YETENEKLİ ÇOCUKLARI ESENLER’DE” diyerek Gürcistan, Somali, Kolombiya, Ukrayna, Özbekistan, Moğolistan, Hırvatistan, Filistin’den gelen çocuklarımızla, yaptık ekmeğimizi.

10. Barış Ekmeği Festivali’ni gerçekleştirdiğimiz 2019 yılında ise “GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN ÇOCUKLARI ESENLER’DE” temasıyla Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Doğu Türkistan, Endonezya, Filistin, Kosova, Pakistan, Sudan’dan gelen çocuklarımızla ekmek yaptık, barış mektubunu liderlere gönderdik.

 

Dünya Çocukları Barış Ekmeği Pişiriyor

Çocuklar her yıl kendi ülkelerinden getirdikleri su ve unlarla ekmek pişirmek için kolları sıvıyor, sevgi ve kardeşlik mayası katarak pişirdikleri ekmekleri dünya liderlerine gönderiyor. Her 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine, her yıl farklı ülkelerden çocuklar davet ediliyor. Bu kapsamda Somali’den Gürcistan’a, Kolombiya’dan, Filistin’e kadar birçok dünya çocuğu ile Barış Ekmeği’ni pişirmeye devam ediyoru

Galeri

Uluslararası Barış Ekmeği Festivali
Uluslararası Barış Ekmeği Festivali
Uluslararası Barış Ekmeği Festivali

0 Yorum

Yorum Yap

Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Yorumunuz alındı. İncelemenin ardından yayınlanacaktır.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.